

FIZIKAS NODAĻAS DOCĒTĀJU
ROKASGRĀMATA

I DAĻA
Lietotie apzīmējumi
ZM - Zinātņu māja
FN - Fizikas nodaļa

1
Kopaina Fizikas nodaļā
Ikdienas darbu Fizikas nodaļā vada Fizikas nodaļas vadītājs. Akadēmiskā darba organizācijai izveidotas piecas katedras. Tās atbalsta kopīgs vispārējais personāls - metodiķe, sekretāre, Fizikas praktikums (mācību laboratorijas un demonstrējumu kabinets), u. c. Kā koleģiāla lēmējinstitūcija darbojas FN valde, kuru ievēl uz trim gadiem. FN valdes sēdes parasti notiek reizi mēnesī, mēneša pēdējā trešdienā pl.16:15. (Ja vēlaties saņemt ziņas par FN valdes sēdēm un to jautājumiem, rakstiet e-pastu FN vadītājam.)
Administratīvais personāls:
Fizikas nodaļa
vadītājs doc. Guntars Kitenbergs (ZM, 513)
Cietvielu un materiālu fizikas katedra
vadītājs asoc.prof. Anatolijs Šarakovskis (ZM, 522, ikdienā LU CFI)
Eksperimentālās fizikas katedra
vadītājs prof. Mārcis Auziņš (ZM, 518)
Elektrodinamikas un nepārtrauktas vides mehānikas katedra
vadītāja doc. Tija Sīle (ZM, 526)
Fizikas izglītības pētniecības katedra
vadītāja doc. Inese Dudareva (ZM, 527)
Teorētiskās fizikas katedra
vadītājs prof. Andrejs Cēbers (ZM, 514)
Fizikas nodaļas stratēģija
(2020 - 2024)
Fizikas nodaļa ir aktīva un ambicioza Latvijas Universitātes Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes struktūrvienība. Darbinieku ikdiena aizrit, izglītojot studentus un veicot zinātniskus pētījumus gan Fizikas nodaļā, gan virknē ar fiziku saistītajās pētniecības iestādēs Latvijas Universitātē vai ārpus tās. Mēs esam dažādi, tomēr mūs vieno un aizrauj spēja fizikāli skatīties uz pasauli. Latvijas Universitāte mainās. Acīmredzamā izmaiņa ir jaunā studiju un darba vide Torņakalna akadēmiskā centra Zinātņu mājā, kurā no 2019. gada sākuma mīt Fizikas nodaļa. Mainās arī apkārtējie izaicinājumi. Daudzveidīgas prasības pasniedzējiem, nepieciešamās prasmes absolventiem, milzīga konkurence pētniecībā, skolu absolventu sagatavotība, docētāju mijiedarbība ar sabiedrību, personāla attīstība un izaugsme. Lai mēģinātu izaicinājumus pievarēt, 2019. gada nogalē Fizikas nodaļas darbinieki piedalījās regulārās kopīgās diskusijās. To laikā iezīmējām ceļu nākamajiem 5 gadiem (2020.—2024.). Diskutējot spējām vienoties par kopīgo un svarīgo. Formulējām vīziju, kur vēlamies būt pēc pieciem gadiem. Izvirzījām stratēģiskos mērķus un ieskicējām iespējamos to īstenošanas ceļus. Lai arī stratēģijas izstrādē ir ieguldītas daudzas kopīgu domu, sarunu un diskusiju stundas, tā ir tikai dokuments. Vēlu mums visiem kopā šeit plānoto pārvērst patīkamā īstenībā!
Guntars Kitenbergs
Fizikas nodaļas vadītājs
Aktuālā Fizikas nodaļas informācija
LU vispārējā un zinātniskā personāla darba samaksu
regulējošā dokumentācija
Studiju virziena "Fizika, materiālzinātne, matemātika
un statistika" pašnovērtējuma ziņojumi un ar pārskatu
sagatavošanu saistītā dokumentācija



Par jautājumiem saistībā ar studiju kursa saturu un nodarbinātību, nepieciešamajām izmaiņām studiju kursa saturā sazināties ar attiecīgās studiju programmas direktoru.

Studiju programmas
2
FIZIKA Bakalaura studiju programma
Fizikas bakalaura programma nodrošina fizikas nozarei nepieciešamās prasmes atbilstoši Eiropas fizikas biedrības (European Physical Society) specifikācijai. Iegūtās prasmes un fizikas izpratnes līmenis ļauj turpināt studijas Fizikas maģistra un citās radniecīgās maģistra programmās, tai skaitā pasaules labākajās (top 100) augstskolās. Studiju process ir studentcentrēts un izmanto modernās mācību metodes. Pasniedzēji ir starptautiski aktīvi zinātnieki, kas doktora grādus un darba pieredzi ieguvuši labās augstskolās visā pasaulē.
Programmas ietvaros tiek apgūti tādi priekšmeti, kā fizika, modernā fizika, astronomija, nanozinātne, prakse, programmēšanas pamati, datu apstrāde, matemātiskā analīze, analītiskā ģeometrija, lineārā algebra, diferenciālvienādojumi, elektronika, fizikālie mērījumi, eksperimentu vadība, matemātiskās modelēšanās metodes fizikā un inženierijā, ķīmija, bioloģija, un fizikas apakšnozaru izvēles kursu piedāvājums.
Lai iegūtu starptautisku pieredzi, daļu no kursiem ir iespējams apgūt ERASMUS+ programmas ietvaros kādā no 14 Eiropas valstu 30 augstskolām . Īsāku starptautisko pieredzi studējošie var iegūt Merseburgas augstskolā Vācijā “Lāzertehnikas un ultraskaņa” vasaras kursā studentu apmaiņas programmas ietvaros.
Programmas direktors
Ģirts Barinovs

FN vecākā metodiķe
Dārta Antāne

darta.antane@lu.lv
28349226
ZM, 516a
LU mājaslapā pieejamā informācija par programmu:
Galvenā informācija, Studiju plāns (kursi, kursu apraksti),
papildu informācija
Helvetica Light is an easy-to-read font, with tall and narrow letters, that works well on almost every site.

FIZIKA Maģistra studiju programma
Fizikas maģistra studiju programma piedāvā iegūt augstāko akadēmisko maģistra izglītību fizikā kā vienā no fundamentālo dabaszinātņu jomām. Šī studiju programma paredzēta studentiem, kuri nākotnē plāno pievērsties pētniecības darbam (industrijā vai akadēmiskās iestādēs, turpinot studijas doktorantūrā), kā arī tiem studentiem, kuri vēlas iegūt padziļinātu fizikā bāzētu izglītību, kas nodrošinātu viņu daudzpusīgu konkurētspēju darba tirgū, īpaši tajās darba tirgus nišās, kas saistītas ar zinātņietilpīgu tehnoloģiju attīstību.
Fizikas maģistra programma sniedz studentiem zināšanas par fizikas kā nozares saturu, metodoloģiju, attīstības virzieniem un lietošanas iespējām. Izvēles (specializācijas) kursi nodrošina speciālās teorētiskās un empīriskās zināšanas atbilstošajā fizikas apakšnozarē. Fizikas maģistra studiju programmā aplūko gan vispārīgu, gan specializētu modernās fizikas tēmu apguvi, attīstot pētnieciskās, eksperimentālās, modelēšanas un citas vispārīgās iemaņas un prasmes.
Izvēles kursos un maģistra darbā iespējama šaurāka specializēšanas kādā no fizikas apakšnozarēm: cietvielu fizika un materiālzinātne, astronomija un astrofizika, lāzeru fizika, tehnika un spektroskopija, teorētiskā fizika, ķīmiskā fizika, fizikas didaktika, fizikālā okeanogrāfija un piekrastes pētniecība, cieta ķermeņa mehānika, nepārtrauktas vides fizika, biomedicīniskā optika, fizika un tehnoloģijas līdzsvarotai attīstībai.
Pabeidzot studijas, students spēj analizēt fizikas nozarē notiekošos procesus un atbilstoši risināmo teorētisko vai empīrisko problēmu dabai izvēlēties piemērotas pētniecības metodes, nepieciešamības gadījumā veicot adekvātus tuvinājumus.
Programmas pilna apguve dod iespēju turpināt studijas fizikas, astronomijas un mehānikas doktora studiju programmā. Maģistra programmas ietvaros iespējams iegūt fizikas skolotāja kvalifikāciju, ja specializējas fizikas didaktikā un papildus, ārpus maģistra studijām, iziet praksi skolā.
LU mājaslapā pieejamā informācija par programmu:
Galvenā informācija, Studiju plāns (kursi, kursu apraksti),
papildu informācija


3
Studiju process

Visi ar studiju procesa nodrošināšanu saistītie noteikumi, kārtības, rīkojumi u. c. atrodami Latvijas Universitātes normatīvo aktu sistēmā.

Studiju kursa apraksta struktūra
Katram mācību kursam tiek apstiprināts kursa apraksts, kurā ir informācija par kursa nosaukumu, saturu, kredītpunktiem un prasībām to iegūšanai utt.
Studiju kārtība un organizācija
Studiju gada plānojums

Lekcijas tiek organizētas darba dienās no plkst. 8:30 līdz 18:00 pēc konkrētās dienas lekciju grafika;
1 akadēmiskā stunda ir 45 minūtes;
1 lekcija ir 2 akadēmiskās stundas;
Studiju gads Latvijas Universitātē ir sadalīts divos semestros. Katrā semestrī ir 16 studiju nedēļas, kurās studējošie apmeklē lekcijas un praktiskās nodarbības;
Rudens sesija tiek organizēta janvārī, pavasara sesija jūnijā. Sesijas ilgums ir 4 nedēļas, kurā studējošie apmeklē konsultācijas, kārto eksāmenus un ieskaites;
Vienu reizi nedēļā docētājam jāparedz konsultācijas laiks.

Nodarbību plānošana un vadīšana
Fizikas nodaļa vēlas, lai studenti spēj un viņiem ir iespēja apgūt kursus efektīvi, un vienlīdz svarīgi ir apgūt gan zināšanas, gan prasmes, gan gūt izpratni par kursa saturu. Tāpēc docētājs izvēlas katras nodarbības saturam un paveicamajiem uzdevumiem atbilstošu norises formu un metodes. Detalizēti par augstskolas dabaszinātņu kursiem piemērotām metodēm un formām skatīt rokasgrāmatas II daļā.
Nodarbību pārcelšana
Nodarbību pārcelšana tiek organizēta, kad docētājs objektīvu iemeslu (slimība, komandējumi u. c.) dēļ nevar ierasties uz nodarbību sarakstā paredzēto nodarbību.
Ja ir nepieciešams atcelt nodarbību:
1. Docētājs informē metodiķi par nodarbības atcelšanu;
2. Metodiķe informē studentus par atcelto nodarbību;
3. Docents izvērtē un saskaņo ar studentiem datumu un laiku, uz kuru nodarbību var pārcelt;
4. Docētājs informē metodiķi par datumu un laiku, uz kuru lekciju ir nepieciešams pārcelt;
5. Metodiķe saskaņo auditoriju, kurā notiks pārceltā lekcija;
6. Metodiķe veic ierakstu elektroniskajā nodarbību pārcelšanas uzskaites žurnālā par izmaiņām nodarbību sarakstā un veic labojumus lekciju sarakstā;
7. Metodiķe informē pasniedzēju un studentus par pārceltās lekcijas datumu, laiku, auditoriju.

Ja paredzēta docētāja ilglaicīga prombūtne, kas ilgst vairāk par mēnesi, docētājs informē par to programmas direktoru un dekānu.

Sesijas kārtība
Noslēguma darbu izstrādāšana un aizstāvēšana LU
Informācija par prasībām noslēguma darbu (bakalaura, maģistra darbu, diplomdarbu un kvalifikācijas darbu) izstrādāšanai un aizstāvēšanai Latvijas Universitātē, kā arī noteikumi par akadēmisko godīgumu Latvijas Universitātē.
Papildu informācija



4
Nodarbību laiki, auditoriju specifikācija,
tehniskais nodrošinājums
1. lekcija
2. lekcija
3. lekcija
4. lekcija
5. lekcija
6. lekcija
8.30 - 10.00
10.30 - 12.00
12.30 - 14.00
14.30 - 16.00
16.30 - 18.00
18.15 - 19.45

Nodarbību laiki var mainīties saskaņā ar lekciju sarakstu.
Auditoriju specifikācija
Semestra sākumā iespējams pieteikties ekskursijā (pie ZM telpu koordinatores Vinetas Mihaļčukas), lai apskatītu auditorijas un iepazītos ar tehnisko nodrošinājumu.
Marķieri baltajai tāfelei un krīts jāpaņem pie Vinetas, info centrā, 216. telpā vai pie apsardzes pēc plkst. 17:00.
Info centrā arī auditoriju mikrofoni.
IT personāls, kas palīdzēs ar datoru un citu iekārtu tehniku un programmatūru, atrodas 220. telpā.
Kontaktus skatīt 5. sadaļā
Materiālu kopēšana, printēšana, skenēšana kancelejā – 516. telpa. Turpat arī dažādas kancelejas lietas.





4
Nodarbību laiki, auditoriju specifikācija,
tehniskais nodrošinājums

5
Nozīmīgi kontakti
DEKANĀTS
DEKANĀTS

Dekāns pārvalda studiju programmu modernizāciju, licencēšanu un akreditāciju vai jaunu programmu un mācību veidu izstrādi un ieviešanas organizēšanu
Izpilddirektore un izpilddirektores vietniece. Jautājumi par materiālajām vērtībām, darba līgumiem, autorlīgumiem, komandējumiem, darba nespējas lapām, pasniedzēju slodzēm, darba aprīkojumu, pieņemšanas-nodošanas aktiem
Izpilddirektores vietniece
Agnese Ozoliņa


agnese.ozolina@lu.lv
67033827
ZM, 509b
Izpilddirektore
Līga Užule


liga.uzule@lu.lv
67033832
ZM, 509a
Dekāna asistente. FMOF pasākumu organizēšana, saziņa ar masu medijiem, informēšanas kampaņām par fakultātes plāniem, sasniegumiem, iecerēm, informatīvo materiālu sagatavošanu un izdošanu, informācijas ievietošanu mājaslapā un citos sociālajos tīklos
un par atslēgām, iebraukšanas kartēm ZM
Vecākā metodiķe. Atbild par studentu konsultēšanu šādos jautājumos: studiju kārtība, organizācija, LU struktūra, studiju maksa, studiju maksas atvieglojumi, iespējamo eksmatrikulāciju, kredītpunktu kontroli, kursu reģistrāciju, stipendijām, rotāciju, eksāmenu lapām, atzīmju ievadi:
Vecākā metodiķe
Inita Šneidere


inita.sneidere@lu.lv
29620135
ZM, 509
Iepirkumu speciāliste. Pārziņā: dokumentācijas sagatavošana saskaņā ar LU iepirkumu kārtību / preču un pakalpojumu pasūtīšana, pamatojoties uz tehnisko specifikāciju / materiālo vērtību un pakalpojumu saņemšanas dokumentu noformēšana / metodiska palīdzība un konsultācijas fakultātes darbiniekiem par materiālo vērtību un pakalpojumu saņemšanas jautājumiem
Ieprikumu speciāliste
Ieva Reliņa


ieva.relina@lu.lv
26553882
ZM, 516a
FIZIKAS NODAĻA

Fizikas nodaļas (FN) vadītājs Pārziņā: nodaļas darba organizēšana / studiju darba nodrošināšana un kvalitatīva realizēšana / mācību materiālu sagatavošana / docētāju individuālā darba gada atskaites sagatavošana / nodaļas personāla attīstība / studiju programmu satura izstrāde / nozares darba devēju prasības
FN vadītājs
Guntars Kitenbergs


guntars.kitenbergs@lu.lv
26548988
ZM, 514
Studiju programmu direktori
Studiju programmu direktori. Rūpējas par šiem darbiem: studiju programmas struktūras un satura izstrāde / studiju programmas pilnveidošana / mācībspēku mobilitāte, pilnveide, pieredzes apmaiņa
BSP Fizika direktors
Ģirts Barinovs


girts.barinovs@lu.lv
26120244
ZM, 515
Laboratorijas darbi
Laboratorijas vadītāja un laboranti rūpējas par: praktikuma darba organizēšanu / laboratorijas uzturēšanu un sagatavošanu darbam / laboratorijas apratūras un instrumentu sagatavošanu darbam
Metodiķes
Par lekciju sarakstu / konsultāciju grafiju / sesijas grafiku / noslēgumu darbu aizstāvēšanas organizēšanu / hospitācijām / studentu informēšanu / aptauju organizēšanu / studiju procesu / e-studiju un MS Teams lietošanu/ FN pasākumiem rūpejas:
Par fizikas nodaļas sēžu protokoliem, organizēšanu, izskatāmajiem jautājumiem / FN un katedru lietvedību / FAM doktorantūras un Fiz&Astr. promocijas padomi atbild:

Fizikas 1. kursa studentu kuratore
Pētniece
Olga Bulderberga

ZINĀTŅU MĀJA

Telpas
Zinātņu mājas telpu koordinācija / info par telpu tehnisko nodrošinājumu / eksursijas pa zinātņu māju / telpu īre ir - šie jautājumi jāvaicā ZM telpu koordinatorei:

Informāciju tehnoloģijas
IT jautājumi, atbalsts telpu tehniskā nodrošinājuma darbībā.

E-studijas
Jautājumi par E-studijām.

LU ZM Bibliotēka
Grāmatu izsniegšana / konsultācijas par datubāžu izmantošanu / datoru sienas izmantojums.


